Skip to main content

Jak założyć spółkę bez przyjazdu do Polski?

Jak założyć spółkę bez przyjazdu do Polski?
|

W dzisiejszych czasach większość spraw urzędowych można załatwić zdalnie, wypełniając odpowiednie formularze w Internecie. Czy podobnie jest z zakładaniem spółki? Czy można tego dokonać, przebywając za granicą? Czy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy przy rejestracji spółki? Wyjaśniamy, jak wygląda proces zakładania tej popularnej formy działalności.

Czy można założyć spółkę zdalnie?

Spółkę można założyć na dwa sposoby: w formie aktu notarialnego lub formularza internetowego. Obecne realia umożliwiają w większości przypadków przeprowadzenie procesu rejestracji spółki całkowicie drogą elektroniczną.

Wygodniejszą opcją podczas pobytu za granicą jest skorzystanie z rejestracji przez portal S24 prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Aby tego dokonać, trzeba mieć możliwość podpisywania się elektronicznie.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na rejestrację online czy notarialną, czynności związane z zakładaniem spółki są dość skomplikowane i czasochłonne, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w tym zakresie. Doświadczeni doradcy przeprowadzą Cię przez cały proces krok po kroku, a Ty będziesz miał pewność, że cała procedura zostanie zamknięta we właściwym czasie, bez zbędnego przedłużania.

Jakie formalności wiążą się z rejestracją spółki?

Rejestracja spółki z o.o., akcyjnej czy komandytowej to szereg formalności. Mogą się różnić w zależności od formy prawnej i wybranego sposobu rejestracji. Tylko niektóre z formalności to:

 • rejestracja w systemie S24;
 • uzyskanie elektronicznego podpisu;
 • sporządzenie umowy spółki i zorganizowanie spotkania u notariusza;
 • złożenie wniosków rejestracyjnych do KRS;
 • złożenie wniosku uzupełniającego dane NIP-8;
 • założenie rachunku bankowego spółki;
 • rejestracja w CRBR – Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych;
 • opłacenie PCC 3, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych;
 • rejestracja do VAT;
 • zgłoszenie spółki do urzędu gminy lub do lokalnego urzędu ochrony środowiska;
 • złożenie oświadczenia do ZUS o niezatrudnianiu pracowników.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy w rejestracji spółki?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to bardzo korzystna forma prawna prowadzenia działalności. Stanowi ona odrębną osobę prawną, a odpowiedzialność wspólników ograniczona jest do wartości, jaką wnieśli do spółki. Dzięki temu chronione są majątki osobiste wspólników. Minimalna wartość kapitału spółki wynosi 5 tysięcy złotych i może być w formie pieniężnej lub niematerialnej (np. wierzytelność nieruchomości). Zaletą spółki z o.o. jest brak obowiązku odprowadzania składki do ZUS. Prowadzenie działalności w formie spółki wiąże się z wysokim prestiżem, większą swobodą w rozwoju działalności oraz niższymi kosztami podatkowymi.

Aby mieć pewność, że wszystkie formalności podczas rejestracji spółki zostały dopełnione, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Przydaje się to zwłaszcza gdy przedsiębiorca przebywa za granicą. Decydując się na pomoc w założeniu spółki, zyskujemy przedstawiciela w kraju, który może udać się za nas do urzędu, czy w razie potrzeby – reprezentować nasze interesy w sądzie. Proces rejestracji spółki jest złożony i czasochłonny. Formalności potrafią przerosnąć nawet najbardziej doświadczonego biznesmena. Osoby, które chcą założyć spółkę bez przyjazdu do Polski powinny zadbać o to, żeby na każdym etapie mieć wsparcie specjalistów.

Więcej na ten temat dowiesz się, kontaktując się z naszymi doradcami z Beyond Office w Warszawie: https://www.beyondoffice.pl/kontakt/

Przypisane Tagi

Kategorie