Czy urząd skarbowy weryfikuje miejsce prowadzenia działalności?
Zgodnie z polskim prawem podczas rejestracji firmy powinniśmy podać adres siedziby firmy. Możemy również wskazać, że nie posiadamy stałego miejsca prowadzenia działalności – wówczas do celów podatkowych przyjęty zostaje adres miejsca zamieszkania, a do korespondencji – adres do doręczeń. Czy wirtualny adres firmy może posłużyć jako miejsce prowadzenia działalności? Wyjaśniamy.
Miejsce prowadzenia działalności a polskie prawo
Podczas rejestracji w CEIDG należy podać przede wszystkim adres do doręczeń, czyli miejsce, w którym będzie odbierana poczta dotycząca działalności. W przypadku działalności o charakterze mobilnym lub usług wykonywanych u klienta, podawanie adresu miejsca działalności nie jest konieczne. Możesz wówczas zaznaczyć w formularzu „brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej”. Trzeba wówczas podać jedynie adres zamieszkania lub adres do doręczeń, gdzie będzie trafiała korespondencja urzędowa.
Podczas rejestracji każda nowa firma może spodziewać się kontroli przez urząd skarbowy. Sprawdzana jest m.in. przeszłość przedsiębiorcy, np. czy nie zalega on z podatkami za ostatnie dwa lata. Urząd skarbowy ma prawo również zweryfikować, czy pod podanym podczas rejestracji adresem przedsiębiorca rzeczywiście prowadzi działalność. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że taka kontrola nie zawsze będzie miała miejsce.
Aby prowadzić działalność w danym miejscu, trzeba mieć tytuł prawny do nieruchomości. Oczywiście nie trzeba być właścicielem. Równie dobrze może to być umowa najmu, dzierżawy lub użyczenia. Przedsiębiorca nie musi być fizycznie obecny w siedzibie swojej firmy, zwłaszcza jeśli wykonuje swoją pracę „u klienta”. Jeśli w razie ewentualnej kontroli urzędnik nie zastanie przedsiębiorcy pod wskazanym adresem, to wówczas otrzyma on wezwanie do urzędu skarbowego – należy wówczas odpowiedzieć na pytanie, czy pod wskazanym w dokumentach adresem faktycznie prowadzona jest działalność. Jeśli mamy tytuł prawny do lokalu, to nie musimy obawiać się żadnych problemów.
Wirtualne biuro jako siedziba firmy
Wirtualne biuro zapewnia adres korespondencyjny, a także miejsce do ewentualnych spotkań, również w razie kontroli urzędu skarbowego. Podpisując umowę z wirtualnym biurem, zyskujesz do niej tytuł prawny i możesz posłużyć się jego adresem podczas rejestracji działalności w CEIDG.
Wirtualne biuro w Warszawie to wygodne rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców, ponieważ zapewnia legalny adres miejsca prowadzenia działalności, a nie wiąże się z wysokimi kosztami, jak np. wynajem biura stacjonarnego. W razie kontroli urzędu skarbowego również nie ma problemu, aby odbyło się ono w wirtualnym biurze, ponieważ w takich miejscach istnieje możliwość wynajęcia sali konferencyjnej na godziny.
Inne udogodnienia, z jakich można skorzystać, wynajmując wirtualne biuro, to: obsługa księgowości, pomoc w rejestracji spółki czy skanowanie poczty. Wirtualne biuro to miejsce, w którym można zrealizować większość formalności związanych z prowadzeniem firmy.
Biuro wirtualne czy stacjonarne – co wybrać?
Jak już wyjaśniliśmy, z punktu widzenia prawa nie ma znaczenia, czy zarejestrowaliśmy działalność pod adresem wirtualnego biura, czy w samodzielnie wynajmowanym biurze stacjonarnym. W związku z tym, jeśli nie potrzebujesz stałej siedziby firmy, zamiast przepłacać, lepiej zdecyduj się na wynajem wirtualnego biura, które zapewni Ci stabilność i poczucie bezpieczeństwa.
Beyond Office to adres wirtualny i nowoczesne biuro serwisowane w samym sercu Warszawy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami: https://www.beyondoffice.pl/kontakt/
Przypisane Tagi
- #adres wirtualny
- #biura serwisowane
- #biura serwisowane warszawa
- #biura wirtualne
- #biura wirtualne warszawa
- #biuro wirtualne
- #biuro wirtualne warszawa
- #elastyczne biura
- #elastyczne biura warszawa
- #warszawa wirtualne biuro
- #wirtualne biura
- #wirtualne biura warszawa
- #wirtualne biuro
- #wirtualne biuro warszawa
- #wirtualny adres