Skip to main content

Czy pod jednym adresem może być zarejestrowana tylko jedna działalność?

Czy pod jednym adresem może być zarejestrowana tylko jedna działalność?
|

Chcesz skorzystać z usług wirtualnego biura, ale nie jesteś do końca pewien, czy jest to legalne? Wątpliwości najczęściej budzi możliwość rejestracji więcej niż jednej firmy pod wirtualnym adresem. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega funkcjonowanie wirtualnego biura i kto może skorzystać z jego usług.

Ile firm może być zarejestrowanych pod jednym adresem?

Według polskiego prawa nie ma ograniczenia w liczbie podmiotów, które mogą być zarejestrowane pod jednym adresem. Dlatego z powodzeniem od kilku lat w Polsce realizowane są usługi przez tzw. wirtualne biura. Wszelkie wątpliwości związane z ich funkcjonowaniem zostały rozwiane już kilka lat temu przez Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z 5 sierpnia 2014 r. orzekł, że „w obecnych realiach obrotu gospodarczego, przy uwzględnieniu współczesnych technologii, czynności zarządcze i działalność gospodarcza są i mogą być prowadzone w dowolnym miejscu, także przy wykorzystaniu tzw. biur wirtualnych czy biur coworking (dzielonych)”.

Wirtualne biuro to w pełni legalne rozwiązanie, które umożliwia zarejestrowanie kilku firm pod jednym adresem. Pozwala na zminimalizowanie kosztów związanych z wynajmowaniem biura stacjonarnego i ułatwia założenie firmy osobom, które nie mają możliwości rejestracji firmy w miejscu zamieszkania. Warunkiem formalnym, jaki należy spełnić, rejestrując firmę pod wirtualnym adresem, jest posiadanie tytułu prawnego do lokalu. Oczywiście nie musi być to własność. Równie dobrze może być to najem i na tym właśnie polegają umowy podpisywane z wirtualnymi biurami.

Na czym polega funkcjonowanie wirtualnego biura?

Wirtualne biuro to usługa, która polega na wynajęciu przedsiębiorcy adresu do rejestracji firmy oraz skrzynki pocztowej. W momencie założenia działalności, wirtualne biuro staje się siedzibą firmy. Od tej pory pod ten adres trafia nasza korespondencja firmowa. Możemy też umieszczać go na wszelkich materiałach reklamowych i na wizytówkach. Biuro jest wirtualne tylko z nazwy – chociaż przedsiębiorca nie ma obowiązku przebywania pod adresem rejestracyjnym, może w razie potrzeby zorganizować w tym miejscu spotkanie z kontrahentem, szkolenie lub konferencję. Pracownicy wirtualnego biura zajmują się m.in. odbiorem poczty przychodzącej, wysyłaniem powiadomień do klientów oraz skanowaniem korespondencji (na prośbę usługobiorcy), rezerwacją sal konferencyjnych. W ramach usługi można również skorzystać z takich udogodnień, jak pomoc w rejestracji spółki, obsługa księgowości czy organizacja eventów.

Kto może skorzystać z wirtualnego adresu dla firmy?

Wirtualne biuro w Warszawie to idealne rozwiązanie dla freelancerów i jednoosobowych działalności gospodarczych, które do funkcjonowania nie potrzebują stacjonarnej siedziby. Większe firmy również mogą odnieść korzyści z wynajmowania stacjonarnego biura, np. gdy chcą otworzyć filię w nowym mieście.

Jeśli możesz wykonywać swoją pracę z domu lub z dowolnego miejsca, wirtualne biuro jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Możesz nawet podróżować i nie martwić się, że korespondencja firmowa będzie zalegała w skrzynce pocztowej. Niektóre formy działalności do legalnego funkcjonowania muszą posiadać w siedzibie miejsce, w którym można zorganizować spotkanie zarządu. Taką możliwość daje wirtualne biuro z opcją rezerwacji sali konferencyjnej.

Beyond Office to adres wirtualny i nowoczesne biuro serwisowane w samym sercu Warszawy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami: https://www.beyondoffice.pl/kontakt/

Przypisane Tagi

Kategorie