Wirtualne biuro a miejsce prowadzenia działalności
Zgodnie z polskim prawem każda firma powinna posiadać adres, pod którym jest zarejestrowana. Jeśli rejestracja w miejscu zamieszkania nie jest możliwa, można skorzystać z usługi wirtualnego biura, którego podstawową rolą jest udostępnienie adresu siedziby, ale niekoniecznie miejsca do prowadzenia działalności. Adres siedziby i miejsce prowadzenia działalności to dwa różne pojęcia, które należy odróżnić. Wyjaśniamy, jak ma się do tego wirtualny adres firmy.
Wirtualne biuro – jak to działa?
Usługa wirtualnego biura to przede wszystkim możliwość rejestracji firmy pod danym adresem. Wirtualne biuro staje się siedzibą naszej firmy, w której nawet nie musimy się pojawiać, ponieważ obsługą poczty zajmą się za nas pracownicy biura – odbiorą ją, przechowają i w razie potrzeby zeskanują i wyślą do nas na adres e-mail. Niektóre firmy, tak jak Beyond Office, oferują również przestrzenie biurowe do wynajęcia na godziny lub na dłuższy okres czasu.
Czy wirtualne biuro to miejsce prowadzenia działalności?
Adres wirtualnego biura może być siedzibą firmy, ale nie musi. Jeśli zdecydujesz się na wirtualne biuro z opcją wynajęcia przestrzeni biurowej, może ono stać się miejscem prowadzenia przez Ciebie działalności.
Siedziba firmy to miejsce, w którym znajdują się dokumenty firmy i w którym można spotkać przedsiębiorcę. Miejsce prowadzenia działalności to miejsce, w którym realizowane są działania firmy wynikające z prowadzonej przez nią działalności. W zależności od branży, w jakiej działa firma może być to fabryka, sklep czy biuro w innym mieście.
W razie braku stałego miejsca prowadzenia działalności, przedsiębiorca musi podać swój adres zamieszkania, co dla wielu osób jest mało komfortowe – niezapowiedziane wizyty potencjalnych kontrahentów, zapchana skrzynka pocztowa czy zwiększone ryzyko włamania to tylko niektóre z niedogodności. Alternatywą jest skorzystanie z usługi wirtualnego biura. Otrzymany adres rejestrowy staje się wówczas siedzibą Twojej firmy. To on będzie figurował na fakturach, stronie internetowej, umowach i wszystkich innych firmowych dokumentach.
Zgodnie z polskim prawem przedsiębiorca może prowadzić działalność poza siedzibą firmy. W dzisiejszych czasach coraz więcej spraw (także urzędowych) można załatwić online, a praca zdalna staje się powszechna. Zwłaszcza wśród freelancerów i przedstawicieli tzw. wolnych zawodów, których obowiązki nie wymuszają fizycznego przebywania w określonym miejscu, wirtualne biuro zyskuje coraz większe uznanie.
Wirtualny adres firmy – czy to zgodne z prawem?
Niezależnie od tego, czy wirtualne biuro jest dla Ciebie tylko siedzibą firmy, czy również miejscem prowadzenia działalności, nie musisz obawiać się żadnych konsekwencji prawnych. Oba przypadki są zgodne z polskim prawem. Musisz jedynie pamiętać, że lokalizacja Twojej siedziby decyduje o tym, pod jaki Urząd Skarbowy podlegasz. W przypadku jednoosobowych działalności podatki są rozliczane według miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Natomiast w przypadku spółki brany jest pod uwagę adres siedziby lub miejsca wykonywania działalności.
Pewne wątpliwości mogą pojawić się w przypadku podatników VAT. Zdarzają się bowiem przypadki, że urzędy skarbowe odmawiają rejestracji podatnika VAT, gdy siedzibą firmy jest wirtualne biuro. W świetle obecnego stanu prawnego taka odmowa (bez odpowiedniego uzasadnienia) nie jest możliwa. Urzędnik może odmówić rejestracji wyłącznie na podstawie usprawiedliwionego przypuszczenia, że zarejestrowanie podatnika VAT zostanie wykorzystane do popełnienia oszustwa.
Wybierając wirtualne biuro w Warszawie na Woli zyskujesz legalny adres siedziby firmy w prestiżowej lokalizacji. Skontaktuj się z nami już dziś: https://www.beyondoffice.pl/kontakt/
Przypisane Tagi