Czy da się założyć firmę w miejscu zamieszkania?
Podczas rejestracji firmy należy podać adres jej siedziby – musi to być miejsce, do którego masz tytuł prawny, a więc może być to Twój prywatny adres. Nie musisz być właścicielem lokalu. Wynajmując mieszkanie, również możesz posłużyć się jego adresem, jednak najpierw musisz otrzymać zgodę właściciela. Należy jednak zastanowić się, czy chcemy publicznie ujawniać miejsce zamieszkania. Jakie mamy możliwości?
Jaki adres podać podczas rejestracji firmy?
Warunkiem zarejestrowania firmy pod danym adresem jest posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości. Tytułem prawnym do nieruchomości może być:
- prawo własności (współwłasności) nieruchomości lub lokalu mieszkalnego;
- prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków;
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;
- dzierżawa;
- najem;
- użyczenie.
Jeśli zdecydujesz się na rejestrację firmy w miejscu zamieszkania, na ten cel możesz przeznaczyć cały lokal lub jego część, np. jeden pokój. Wydatki związane z utrzymaniem i eksploatacją mieszkania możesz zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności, ale tylko jeśli mieszkanie służy w całości do celów prowadzonej działalności i nie jest używane do celów osobistych. W przypadku wyodrębnienia części mieszkania do pracy, do kosztów można zaliczyć proporcjonalną część wydatków (np. na czynsz, energię elektryczną, wodę, ogrzewanie). Z kolei pomieszczenie, które wykorzystywane jest głównie na cele prywatne, a jedynie dodatkowo używane do prowadzenia działalności gospodarczej, nie może być uwzględnianie w firmowych wydatkach.
Rejestracja firmy w mieszkaniu, którego jesteś właścicielem nie stanowi większego problemu. Natomiast, jeśli chcesz prowadzić działalność gospodarczą w cudzym lokalu, np. w wynajętym mieszkaniu, musisz mieć na to zgodę jego właściciela. Powinieneś liczyć się z tym, że wynajmujący może nie wyrazić zgody, ponieważ wiąże się to dla niego z wyższymi podatkami.
Firma w miejscu zamieszkania – wady i zalety
Adres podany podczas rejestracji w CEIDG jest jawny i upubliczniony. Co więcej, adresem firmowym posługujesz się w kontaktach z klientami i kontrahentami. Umieszczasz go na wizytówkach i w materiałach reklamowych. Musisz zastanowić się, czy chcesz ujawniać publicznie informację na temat swojego miejsca zamieszkania. Warto wiedzieć, że miejsce wykonywania działalności gospodarczej można zawsze zmienić, zgłaszając taką modyfikację w urzędzie – jest to całkowicie bezpłatne. Alternatywą dla siedziby firmy w miejscu zamieszkania jest biuro stacjonarne lub znacznie tańsze rozwiązanie – biuro wirtualne.
Wirtualne biuro – alternatywa dla adresu firmy w miejscu zamieszkania
Wirtualne biuro w Warszawie to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorców, chcących zachować swoją prywatność, rezygnując z podawania adresu miejsca zamieszkania jako siedziby firmy. Wirtualne biuro pozwala na legalne zarejestrowanie firmy w CEIDG lub KRS oraz udostępnia przedsiębiorcy skrzynkę pocztową. Pracownicy wirtualnego biura zajmują się profesjonalną obsługą korespondencji. W ramach usługi można również skorzystać z wynajmu sali konferencyjnej na godziny czy z usług księgowych. Zaletą wirtualnego biura jest również to, że w przeciwieństwie do naszego mieszkania, może znajdować się w tak prestiżowej lokalizacji, jak centrum dużego miasta, co ma niebagatelny wpływ na kwestie wizerunkowe naszej firmy.
Beyond Office to adres wirtualny i nowoczesne biuro serwisowane w samym sercu Warszawy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami: https://www.beyondoffice.pl/kontakt/
Przypisane Tagi
- #adres wirtualny
- #biura serwisowane
- #biura serwisowane warszawa
- #biura wirtualne
- #biura wirtualne warszawa
- #biuro wirtualne
- #biuro wirtualne warszawa
- #elastyczne biura
- #elastyczne biura warszawa
- #warszawa wirtualne biuro
- #wirtualne biura
- #wirtualne biura warszawa
- #wirtualne biuro
- #wirtualne biuro warszawa
- #wirtualny adres