Skip to main content

Wirtualne biuro – czy to legalne?

Wirtualne biuro – czy to legalne?
|

Osoby, które zastanawiają się nad skorzystaniem z usługi wirtualnego biura, często stawiają sobie pytanie: czy to legalne? Jeszcze kilka lat temu było co do tego wiele wątpliwości. Obecnie wiadomo, że wirtualne biura są w pełni legalną formą adresu siedziby firmy. Potwierdzeniem jest m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2014 roku. Dowiedz się więcej na temat legalności działania wirtualnego biura.

Jaka jest specyfika działania wirtualnego biura?

Wirtualne biuro to ogromne udogodnienie dla większości obecnie prowadzonych biznesów, które działalność prowadzą głównie w Internecie i nie potrzebują do tego stacjonarnego biura. Usługa ta polega na wynajęciu adresu, pod którym legalnie można zarejestrować swoją firmę. Z jednego wirtualnego adresu może korzystać wiele firm i jak się okazuje, jest to w pełni zgodne z polskim prawem. Nie powinna nas zmylić nazwa – wirtualne biuro jest jak najbardziej realne i kryje się za nim fizyczne miejsce, do którego dostarczana jest firmowa korespondencja, a przedsiębiorca ma możliwość wynajęcia powierzchni biurowej (na godziny lub na dłuższy czas).

Posiadanie adresu siedziby jest wymogiem koniecznym do rejestracji firmy. Można oczywiście skorzystać z adresu zamieszkania, ale nie zawsze jest to możliwe i korzystne ze względów wizerunkowych (dużo lepiej w oczach klientów i kontrahentów wygląda adres blisko centrum, w nowoczesnym biurowcu). Wirtualne biuro jest więc idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto nie dysponuje odpowiednim lokalem, a chce zarejestrować swoją firmę w Urzędzie Skarbowym. Co więcej, wybierając wirtualne biuro w Warszawie zyskujesz nie tylko adres, ale też prestiżową lokalizację z możliwością wynajęcia luksusowej powierzchni biurowej, czym na pewno zapunktujesz u swoich partnerów biznesowych.

Czy korzystanie z wirtualnego biura jest zgodne z prawem?

Wiele osób ma nieuzasadnione obawy związane z rejestracją firmy pod wirtualnym adresem. Od kilku lat nie ma już wątpliwości, że usługa wirtualnego biura w Polsce jest w pełni legalna. Rozstrzygnął to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2014 roku. Wątpliwości pojawiły się po stronie urzędu skarbowego, który kwestionował możliwość zarejestrowania działalności gospodarczej w tego typu biurze, odmawiając nadania NIP. Odmowę umotywowano brakiem wskazania w zgłoszeniu identyfikacyjnym numeru konkretnego lokalu w budynku oraz brakiem wykonywania pod wskazanym adresem funkcji zarządczych. Naczelny Sąd Administracyjny wykazał, że nie ma w przepisach wzmianki o nakazie podawania numeru lokalu przez podatnika. Stwierdzono również, że w obecnych realiach obrotu gospodarczego, przy uwzględnieniu współczesnych technologii, czynności zarządcze można prowadzić z dowolnego miejsca, także z wykorzystaniem biura wirtualnego.

Pozostaje jeszcze kwestia legalności firmy, od której chcemy wynająć wirtualny adres. Dla własnego bezpieczeństwa zachowaj czujność i wybierz firmę, które posiada renomę, doświadczenie i pozytywne opinie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, sprawdź, czy firma posiada zarejestrowaną działalność.

Wirtualne biuro a urząd skarbowy

Zgodnie ze wspomnianym wyżej wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, kompetentny urząd skarbowy, nie może odmówić przedsiębiorcy dopełnienia formalności, jeśli ten będzie chciał użyć wirtualnego adresu firmy do rejestracji. Należy jedynie pamiętać o tym, że od lokalizacji Twojej firmy zależy, pod jaki urząd skarbowy podlegasz. W przypadku jednoosobowych działalności podatki są rozliczane według miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Natomiast w przypadku spółki brany jest pod uwagę adres siedziby lub miejsca wykonywania działalności.

Wybierając wirtualne biuro Beyond Office zyskujesz adres siedziby firmy w prestiżowej lokalizacji. Skontaktuj się z nami już dziś: https://www.beyondoffice.pl/kontakt/

Przypisane Tagi

Kategorie